Pomůžu každému, kdo pomoct chce

Bolesti zad či kloubů dokáží člověku udělat ze života peklo. Jednu z možností, jak se jich zbavit, představuje i Bowenova terapie. A právě na ni jsme se zeptali masérky a terapeutky Ludmily Chytilové, která ji s velkými úspěchy praktikuje již dvacet let.

Dozvěděla jsem se o vás od jedné známé, podle níž máte neuvěřitelné schopnosti – kdyby vás nepotkala, prý by skončila na vozíku…
To se hezky poslouchá, ale nemyslím si, že bych měla nějaké zázračné schopnosti. Jen se snažím lidem pomáhat s jejich problémy.

Zabýváte se Bowenovou terapií. O co přesně jde?
Jde o holistickou terapii v podobě speciální hloubkové masáže. Vytvořil ji australský inženýr Tom Bowen, který, ač sám na vozíku, dokázal pomoci desítkám tisíc lidí. Jde o techniku, při níž se v přesně daných segmentech těla provádějí tzv. bowenovy pohyby – při nich se vytvářejí kožní řasy a působí se tlakem prstů. Následně vzniká vibrace, která putuje jako signál až do mozku. Mozek tento signál zpracuje a vyšle zpět do svalů a kloubů, kde způsobí neuvěřitelně hluboké uvolnění. Princip tohoto působení zatím nebyl objasněn, ale výsledky jsou mimořádné.

Kde jste se metodu učila vy?
Nejdříve mě učila kamarádka, která byla žákyní Jocka Ruddoka, jednoho z asistentů Ing. Bowena, kteří jeho metodu vyučovali po jeho smrti. Později jsem metodu studovala u doktora Michela Boudjaoui, Francouze afrického původu, který působí v Brně. Spolupracujeme spolu dodnes. Oproti původní verzi metody do masáží přidávám i některé své vlastní pohyby, které se nikde neučí, prostě ke mně „přišly“, samotný princip metody ale měnit nemohu. Tam jsou dané základní postupy, které nelze obejít.

Komu může metoda nejvíce pomoci?
Zvláště vhodná je pro osoby s jakýmikoliv problémy pohybového aparátu. Skvěle to funguje při vyhřeznuté ploténce, při poúrazových stavech, problémech s klouby, svaly a kostmi. Umí srovnat například i skoliózu, ale trvá to třeba rok, je třeba absolvovat několik sad masáží. Konkrétní doba záleží třeba na stavu svalové hmoty, ale i na tom, jak se na sebe s klientem napojíme.
Dokážu také pomoci i lidem, kteří k tomu mají ještě další přidružené problémy, jako jsou například astmatici. Ne, že bych astma vyléčila, ale může se výrazně zmírnit. Stejně tak třeba problémy s ledvinami.

A co třeba stavy ochrnutí po mrtvici?
Osobně jsem s nimi ještě zkušenost neměla, ale někteří mí kolegové se už s těmito stavy setkali. Dle jejich zkušeností zde ke zlepšení dochází, ale jde to velice pomalu.

Jak dlouho masáž trvá?
Záleží na typu problému – většinou hodinu, někdy hodinu a půl, to se musí přizpůsobit na místě. Pak následuje dvacet minut odpočinku, kdy se tělo uvolní v teple, někdo tam i usne. Přitom je nutné dokonale zavodnit tělo, aby škodliviny, které se začnou vyplavovat, nezatěžovaly ledviny. Zcela nezbytné ale je dodržovat všechny moje doporučení i v dalších dnech. Masáž totiž způsobuje opravdu hluboké uvolnění svalů a šlach, a než se „zatáhnou“ zpátky, tak páteř nemá co držet. Zvláště v prvním dni po masáži je třeba se vyvarovat prudkých pohybů, které by mohly vést k vyhřeznutí ploténky. Klienti také musí opatrně chodit po schodech, nesmějí nic těžkého zvedat, vyvarovat se jednostranných pohybů… Lidé mi vždycky vyčítají, že je straším, ale já si říkám, že radši strašit než ublížit. Záleží také na stavu svalů – když někdo pracuje na počítači a ani jinak se moc nehýbe, musí být více opatrný než člověk s dobře fungujícími svaly. Rychleji se také srovnají lidé, kteří umějí pracovat s energiemi.

Co se děje pak?
Celý týden do další masáže, se tělo „zatahuje“, svaly a šlachy a úpony se fixují. Za týden hluboké uvolnění zopakujeme a poslední masáž děláme většinou pátý týden, popřípadě šestý týden, pokud jsou velké problémy – například skolióza. Při ní je také obvykle nutné absolvovat několik sad masáží.

Je masáž bolestivá?
Absolutně ne, to se nikdo nemusí bát.

A je vhodná pro každého, nebo má nějaké kontraindikaci?
V zásadě pro každého, jen člověk musí opravdu chtít, abych mu pomohla. Jen tak se na něj dokážu opravdu dobře naladit. Pokud někdo přijde jen s tím, že to vyzkouší, tak s ním ani neztrácím čas, protože by to stejně nefungovalo. Raději ten čas využiju, abych pomohla někomu, kdo to opravdu potřebuje. Pokud ale někdo chce, ještě se mi nestalo, že bych nepomohla. Dala bych si ale pozor na terapeuty, kteří dělají Bowenovu terapii po kouskách, třeba za stovku udělají koleno… Tělo je neoddělitelný celek, a tak je na něj také třeba působit.

Bowenova terapie mi provedením trochu připomíná reflexní terapii, jak jí provádějí například rehabilitační sestry v nemocnicích. Tam také vytvářejí kožní řasu…
Ono to hodně souvisí. Já také „jedu“ po reflexních bodech, ale lidé jsou přitom většinou schopni i cítit energii – většinou ji vnímají jako krásné teplo, někdy brnění… Když máte problém dejme tomu s loktem, tak v něm můžete cítit obrovské horko, protože energie se tam vyrovnává, a pak obvykle následuje celkové uvolnění.

Kromě Bowenovy terapie se zabýváte i prodejem produktů. O co jde?
Hodně se mi osvědčila zejména řada lázeňských produktů Bük Thermal Natural Life, která obsahuje vodu z termálních pramenů z maďarských lázní Bük i špičkový hydrolizovaný 100% kolagen XXL. Kolagen je skvělý v tom, že neřeší pouze důsledek, ale i příčinu potíží. Produkty Bük dokáží například velice efektivně uvolnit, prokrvit, zmírnit bolest. Pokud přípravky použijeme při Bowenově terapii, velmi to urychlí návrat organismu do normálního stavu.

Ještě se nemůžu nezeptat na cenu vašich služeb…
Za jednu masáž si účtuju devět set korun. Při té první také lidé dostanou zdarma balení kolagenu – samotný pak stojí 390 Kč, nebo lze využít akci 3+1 zdarma.

Kontakt:
Ludmila Chytilová
www.lazenska-kosmetika.cz
email: ludmila.chytilova@email.cz
tel.: 778 204 208

Pin It on Pinterest

Share This