Trávicí potíže podle tradiční čínské medicíny

Konec roku se obvykle nese ve znamení mnoha prohřešků proti zdraví. V období od ledna do března bychom toho tedy pro své tělo i duši měli dělat více než po zbytek roku, abychom své chyby napravili.

Přes vánoční svátky většina lidí nějaké to kilo nabere. Jídlo a pohádky, to není moc dobrá kombinace. Břicho nafouklé, těžké nohy, komu by se chtělo ven? Novoroční předsevzetí moc nefungují a jazyk s očima hledají, co by nám ještě chutnalo.

Kdy mozek pozná, že jsme sytí?
Největší problém je rychlost nervového propojení mezi žaludkem a mozkem. Mezi tím, kdy žaludek vyšle informaci, že už má dost, a tím, kdy ji mozek obdrží, je asi půlhodinová prodleva. Co tedy dělat, bychom navzdory tomuto prodlení dokázali zabránit přejídání? Ideální je pít před jídlem a zaplnit tak žaludek vodou – samozřejmě teplou. Někdo tvrdí že ho voda tlačí v žaludku anebo je „těžká“. Někoho dokonce překyseluje, i když nepije bublinky.

A jak se pozná, že máme překyselený organismus a žaludek? Buď nás pálí žáha, tedy že kyselé šťávy cítíme v krku a ústech, anebo máme kyselou moč, a to se pozná lakmusovým papírkem.

Naše babičky používaly proti překyselení a pálení žáhy jedlou sodu, ale to se nedá dělat po každém jídle. Bojovat s tím je ale nutné, protože z překyselení organismu a žaludku vznikají zdravotní problémy jako jsou žaludeční vředy, poškození štítné žlázy, jícnu, jater nebo žlučníku.

Změňte stravovací návyky
A jak z toho tedy ven? Nejjednodušší je změnit stravovací návyky. Začít jíst zásaditá a neutrální jídla a nepít vodu a piva s bublinkami – z druhů piv jsou z tohoto pohledu nejméně problematické Plzeň a Radegast, ale žáha může pálit i po nich.

Jak pomůže čínská medicína?
Z hlediska čínské medicíny je u komplexních stavů s pálením žáhy, bolestí břicha s pocity roztažení a bolestmi v pravém podžebří potřeba zprůchodnit játra, napravit čchi a zprůchodnit dráhy slinivky, sleziny, žaludku, žlučníku a jater. Nejlepší zkušenosti mám s přípravkem shuganwan (ZCH4.8-4048).

Nejsou-li bolesti v podžebří a převládá-li únava s pocity roztažení a plnosti nadbřišku, můžeme využít bylinnou směs T77 Harmonický střed, která při popsaném terénu pomůže i s nějakým tím kilem navíc.

Pokud se obtíže objevují po jídle, zejména tučném, mastném či smaženém, můžeme uvažovat o baohewanu (XJH1.9-2289).

Potíže z ledničky
Potrápit ale může i opačná situace, kdy ke zhoršenému trávení došlo zachlazením nápoji z ledničky či studenými jídly, jako je bramborový salát, pak se využívá zahřívající lizhongtang (AWC1.9-1009). Jeho typický obraz je osoba se zimomřivostí, nesnášenlivostí chladu, s průjmy a s pocity roztaženého či bolestivého břicha, které subjektivně ustupují při zahřátí.

Nezkoušejte se léčit sami, je třeba navštívit odborníka a určit strategii. Pokud jsme se dostali způsobem života do zdravotních problémů, zkuste změnit stravovací návyky, přidejte více pohybu na zdravém vzduchu. Mějte pod kontrolou, kolik toho sníte, neochutnávejte z talířů druhých a z hrnců na plotně. Pokud to zvládnete, máte i svůj život pod kontrolou. Zdraví se lehce ztrácí a těžko vrací.

Radomír Klimeš – terapeut tradiční čínské medicíny

Pin It on Pinterest

Share This